Volvo FL608
Lata produkcji: 1989-2000 · Seria: FL608
Nie ta wersja? Dane pochodzą z rejestrów pojazdów, w których obok siebie stoi wiele bardzo podobnych wykonań. Sfotografuj tabliczkę znamionową — odczytamy z niej markę i typ. Otwórz skaner wymagany adres e-mail
Volvo FL608 – seria FL6 jako ciężarówka dystrybucyjna: pięcio- i sześciocylindrowe silniki 5,5 litra, moc 108–132 kW, dopuszczalna masa całkowita 8–11 ton
Volvo FL608 należy do serii FL6, którą Volvo budowało od 1985 roku jako ciężarówkę średniej klasy do dystrybucji; cyfra 6 w oznaczeniu FL6 odnosi się do sześciocylindrowego silnika, końcowe cyfry oznaczenia typu, jak 608, do klasy dopuszczalnej masy całkowitej w tonach. Serię produkowano w Göteborgu jako uzupełnienie ciężkich serii F10/F12/F16, przeznaczone do zadań miejskich i dystrybucyjnych. Serią FL Volvo pod koniec lat 80. mocniej weszło w segment lžejszych ciężarówek, wcześniej silniej zdominowany przez producentów takich jak Mercedes-Benz i MAN.
Czytaj dalej jeszcze 3 akapity
Rejestr prowadzi tu 12 wykonań o mocy od 108 do 132 kW z pięcio- do sześciocylindrowców o niezmiennej pojemności 5 480 cm³, masie własnej od 4 920 do 7 340 kg, dopuszczalnej masie całkowitej od 7 950 do 11 000 kg, długości od 6 700 do 9 000 mm i szerokości od 2 360 do 2 580 mm.
FL6 był w latach 80. i 90. powszechnym pojazdem do przewozu mebli, w gospodarce odpadami i w zadaniach komunalnych, konkurując z Mercedesem-Benz LK/Atego i programem MAN 8/10. Typowymi zabudowami na podwoziu FL608 były skrzynie z windą załadowczą, platformy oraz pojazdy straży pożarnej i komunalne.
Przy zakupie tych ciężarówek dystrybucyjnych liczy się korozja podwozia i miejsc mocowania zabudowy, stan sprzęgła i skrzyni biegów, układ hamulcowy oraz – zależnie od zabudowy – hydraulika windy załadowczej lub skrzyni kontenerowej; części zamienne do FL6 nadal prowadzi sieć Volvo Trucks.
Źródła: Rejestr SpecCodex, dane modeli: Volvo FL608, Volvo Trucks (producent)
Dane techniczne
Silnik
| Moc | 119 kWpopraw |
|---|---|
| Liczba cylindrów | 5popraw |
| Pojemność skokowa | 5 480 cm³popraw |
Wymiary i masy
| Długość | 7 700 mmpopraw |
|---|---|
| Szerokość | 2 500 mmpopraw |
| Masa własna | 6 150 kgpopraw |
| Dopuszczalna masa całkowita | 7 950 kgpopraw |
Napęd i podwozie
| Liczba biegów | 5,5popraw |
|---|
Pozycja w rejestrze
Stosunek mocy do masy: 19,3 kW/t (119 kW / 6,2 t)
W grupie Samochody ciężarowe silniejszy niż 11% w rejestrze — spośród 25 242 modeli z podaną mocą.
Obliczone na podstawie podanych powyżej wartości — to nie jest ocena.
Najczęstsze pytania
Jaką moc ma Volvo FL608?
Volvo FL608 ma moc 119 kW.
Ile waży Volvo FL608?
Masa własna wynosi 6 150 kg.
Jaka jest dopuszczalna masa całkowita Volvo FL608?
7 950 kg.
Jaki silnik ma Volvo FL608?
5 cylindrów, 5 480 cm³ pojemności.
Jakie wymiary ma Volvo FL608?
7 700 mm × 2 500 mm.
W jakich latach produkowano Volvo FL608?
Lata produkcji: 1989-2000.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem
- Porównaj motogodziny ze wskazaniem licznika i dokumentacją serwisową — wymieniony licznik to najczęstsza luka.
- Porównaj tabliczkę znamionową i numer podwozia z dokumentami.
- Sprawdź masy w dokumentach względem wartości podanych tutaj — osprzęt je zmienia.
- Zapytaj o dostępność części do tego rocznika — od tego zależą koszty późniejsze.
Ogólna lista dla tego typu maszyn — nie zastępuje oględzin ani rzeczoznawcy.
Nie sprzedajemy maszyn. Zapytamy dealerów, którzy prowadzą ten model, i wrócimy z ceną oraz terminem.
Zapytaj o ofertę →
Zapytamy dostawców i wrócimy z ceną oraz terminem.
Zapytaj o części zamienne →
Ta strona podaje 9 danych o tym modelu. Pochodzą z 1 zapisanych źródła; każdą można tam sprawdzić. Czego nie możemy udokumentować, tego tu nie ma — luki zostawiamy otwarte, zamiast zgadywać.
Dane techniczne tej strony pochodzą z urzędowych rejestrów pojazdów (RDW/Traficom), nie z materiałów producenta.
Brakuje wartości, której szukasz? Zgłoś ją →
Znasz tę maszynę lepiej? Masz zdjęcie, instrukcję albo wiesz, że któraś wartość jest błędna? Dopisz się do rejestru →
Inne modele tej serii
Źródła: Traficom – fiński rejestr pojazdów (pobrano sierpień 2026) · Jak sprawdzamy dane
Samochód ciężarowy w przekroju 3D
Obróć model, zajrzyj do środka i kliknij zespół — każdy opisany.